Το καλαίσθητο stand της Αντιπροσωπείας, βρίσκεται στο περίπτερο 10, ανοικτό σε κάθε πολίτη. Εκεί συναντήσαμε τη Νιόβη Ρίγκου, Επικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, η οποία μας «ξενάγησε» στο πλούσιο πρόγραμμα που περιλαμβάνει η φετινή συμμετοχή Μεταξύ άλλων στη δεκαήμερη παρουσία της Αντιπροσωπείας στη ΔΕΘ οι πολίτες ενημερώνονται, μέσα από συζητήσεις και δράσεις, για τις δεξιότητες και τα προσόντα που χρειάζονται οι νέοι για την επαγγελματική τους εξέλιξη, για την ενεργειακή αποδοτικότητα και το ρόλο του Ταμείου Ανάκαμψης και ανθεκτικότητας, την περιβαλλοντική βιωσιμότητα και τις κοινωνικές πτυχές της πράσινης μετάβασης καθώς και για της προκλήσεις και τις ευκαιρίες για τους πολίτες και τις επιχειρήσεις, για την κυκλική οικονομία, την κυβερνοασφάλεια αλλά και για το πρόγραμμα DiscoverEU, με το οποίο οι νέοι μπορούν να ταξιδέψουν και να ανακαλύψουν την Ευρώπη.
Σάββατο, 27 Ιουλίου
:
- Οι 52 δήμοι που γίνονται Smart Cities – Εντάχθηκαν στο πρόγραμμα «Ψηφιακός Μετασχηματισμός των ΟΤΑ»
- Οι θέσεις του Ντόναλντ Τραμπ και της Κάμαλα Χάρις για την Κλιματική Αλλαγή
- 42 τρις δολάρια αύξησε τον πλούτο του το 1% των βαθύπλουτων
- “Καμπανάκι” της Ομοσπονδίας Ψυκτικών Ελλάδος για τα κλιματιστικά – Μπορεί να χαθούν ζωές
- Η Κυριακή 21 Ιουλίου ήταν η πιο ζεστή ημέρα παγκοσμίως στα χρονικά, σύμφωνα με την Copernicus
- Θα δοθούν τελικά οι επιδοτήσεις στο ρεύμα που έταξε η Κυβέρνηση; – «Βέτο» από την Κομισιόν
- Πώς η Τεχνητή Νοημοσύνη θα σώσει τα ελληνικά δάση από τις φωτιές
- ΥΠΕΝ: Ερωτήσεις και απαντήσεις για το ενεργειακό κόστος και τα κυβερνητικά μέτρα που λαμβάνονται
- Η EBRD προχωρά σε έκδοση πράσινου ομολόγου 1 δις. ευρώ για χρηματοδότηση βιώσιμων έργων
- Το πρώτο Ferry στον κόσμο που λειτουργεί αποκλειστικά με Υδρογόνο